نحوه نگهداری مخزن ذخیره سازی سوخت

نحوه نگهداری و سرویس دوره ای مخزن های ذخیره سازی سوخت

مخزن های ذخیره سازی سوخت یا fuel storage tanks به عنوان یکی از اصلی ترین و مهم ترین بخش های تأمین سوخت، نفت و همینطور تجهیزاتی که در پمپ بنزین ها استفاده می شوند، می باشد.

نگهداری این مخازن بصورت مرتب و منظم، علاوه بر افزایش عمر آنها، می تواند خطرات ناشی از نشت یا انفجار را کاهش دهد. در این مقاله، به بررسی نحوه نگهداری و سرویس دوره ای مخازن ذخیره سازی سوخت می پردازیم. همراه ما باشید در ادامه.

  • نگهداری منظم مخازن ذخیره سازی:

نگهداری دوره ای و مرتب مخازن ذخیره سازی سوخت شامل بررسی وضعیت فنی-مکانیکی، عملکرد صحیح مخازن، عیب یابی، تعمیر و نگهداری و تعویض قطعات معیوب و بالا بردن سطح سوخت در مخازن ذخیره سازی می باشد.

نحوه نگهداری مخازن ذخیره سازی سوخت

  • پاکسازی و تمیز نمودن مرتب مخزن:

تمیز نمودن مرتب مخازن ذخیره سازی سوخت باید بصورت منظم انجام شود تا ذرات گرد و غبار ناشی از محیط اطراف، روغن و… را از مخازن حذف نماید. این کار باعث جلوگیری از خوردگی، خرابی و فرسوده شدن بدنه مخازن می شود و بازدهی سوخت را نیز بالا می برد.

  • بازرسی ایمنی:

بازرسی ایمنی مخزن ذخیره سازی سوخت از مهم ترین فرآیندی است که باید حتما بصورت منظم انجام گردد و شامل بررسی نقاط قوت و ضعف مخازن و ارزیابی خطرات احتمالی می باشد و در جلوگیری از حوادث احتمالی مانند نشت یا انفجار، بسیار مهم است.

  • دارای بودن تجهیزات لازم:

تجهیزات مناسب برای نگهداری و سرویس های دوره ای مخازن ذخیره سازی سوخت، مانند دستگاه تست فشار، پمپ های پاکسازی، ترمومترها و تجهیزات ایمنی و… باید همواره در دسترس باشند. دارا بودن این تجهیزات در زمان نگهداری و سرویس های مخزن، به کاهش خطراتی مانند نشت یا انفجار کمک شایانی می کند.

نحوه نگهداری مخازن ذخیره سازی سوخت

نگهداری و رعایت نظم در انجام سرویس های دوره ای مخزن های ذخیره سازی سوخت می تواند به بهبود کیفیت سوخت، افزایش عمر استفاده مخازن، به حداقل رساندن خطرات احتمالی و افزایش بازدهی سوخت کمک نماید.

برای انجام این سرویس های دوره ای برای مخازن سوخت خود حتما از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.